Ako sa starať o cherry paradajky
Výber miesta a pôdy
Cherry paradajky potrebujú slnečné miesto, kde budú mať aspoň 6-8 hodín priameho slnka denne. Vyberte miesto s dobrou cirkuláciou vzduchu, aby ste minimalizovali riziko vzniku chorôb. Pôda by mala byť dobre priepustná, bohatá na organické látky a pH by malo byť medzi 6.0 a 6.8. Ak je pôda kyslá, môžete pridať vápno, aby ste upravili pH. Pred zasadením je dobré pôdu obohatiť kompostom alebo rozloženým hnojom.
Výsadba cherry paradajok
Cherry paradajky môžete vysádzať priamo do pôdy alebo do kvetináčov, ak preferujete pestovanie v interiéri alebo na balkóne. Ak zasadzujete priamo do pôdy, vykopte jamky asi 30 cm hlboké a 60 cm široké. Zasadte rastlinky do hĺbky, kde budú zakryté až po prvé pravé listy. To podporuje rozvoj silného koreňového systému. Dodržujte vzdialenosť medzi rastlinami aspoň 45 cm, aby mali dostatok priestoru na rast.
Zalievanie a hnojenie
Cherry paradajky potrebujú pravidelné zalievanie, ale dávajte pozor, aby pôda nebola príliš mokrá. Najlepšie je zalievať rastliny ráno, aby sa voda mohla vstrebávať pred večerným chladením. Používajte kvapkovú závlahu alebo zakrytý mulč, aby ste udržali vlhkosť a minimalizovali rast buriny. Hnojenie je dôležité pre zdravý rast a bohatú úrodu. Používajte hnojivo s vyváženým pomerom živín, ako je 10-10-10 alebo 14-14-14, a aplikujte ho každé 4-6 týždňov.
Podpora rastlín
Cherry paradajky, podobne ako iné paradajky, potrebujú podporu, aby sa udržali vzpriamené a aby plody neboli v kontakte s pôdou. Používajte stake (kôl) alebo mrežu, aby ste podporili rastliny. Kôl by mal byť zapichnutý do pôdy tesne vedľa rastliny a rastlina by mala byť pripevnená k nemu pomocou záhradného drôtu alebo pásky.
Ochrana pred škodcami a chorobami
Cherry paradajky môžu byť napadnuté rôznymi škodcami, ako sú vošky, molice a húsenice. Pravidelne kontrolujte rastliny a odstráňte všetky zjavné škodce. Na boj proti chorobám, ako je múčnatka alebo plesne, používajte fungicídy a dodržujte správne techniky zavlažovania, aby ste minimalizovali vlhkosť na rastlinách. Udržujte záhradu čistú a odstraňujte poškodené alebo choré rastliny, aby ste zabránili šíreniu chorôb.
Zber a údržba
Cherry paradajky sú zrelé, keď sú úplne červené (alebo inej farby, podľa odrody) a ľahko sa oddeľujú od rastliny. Zberajte plody pravidelne, aby ste podporili ďalší rast a zreli plody. Skladujte zrelé paradajky na chladnom mieste, ale nie v chladničke, aby ste zachovali ich chuť a textúru. Pred skladovaním ich dôkladne umyte a osušte.
Záver
Starostlivosť o cherry paradajky si vyžaduje čas a úsilie, ale výsledok stojí za to. Tým, že sa postaráte o správne podmienky, pravidelnú údržbu a ochranu pred škodcami, môžete získať bohatú úrodu sladkých a chutných paradajok. Záverom, pestovanie cherry paradajok je skvelým spôsobom, ako obohatiť svoju záhradu a vychutnať si domácu úrodu. Buďte trpezliví a užívajte si tento krásny proces pestovania!
Populárne komentáre
Zatiaľ žiadne komentáre