Ako funguje teleskop Kepler

Teleskop Kepler, ktorý bol vypustený v roku 2009, je jedným z najdôležitejších nástrojov na vyhľadávanie exoplanét. Jeho hlavnou úlohou je objavovať planéty mimo našej slnečnej sústavy pomocou metódy tranzitov. Tento teleskop bol navrhnutý a postavený NASA a je pomenovaný po významnom astronómovi Johannesovi Keplerovi, ktorý sa zaslúžil o vypracovanie zákonov o pohybe planét.

1. Ako funguje teleskop Kepler

Teleskop Kepler využíva metódu tranzitov na detekciu exoplanét. Táto metóda spočíva v meraní zmeny jasnosti hviezdy spôsobenej prechádzaním planéty pred jej povrchom. Keď planéta prechádza pred svojou materskou hviezdou, spôsobuje to malý, ale merateľný pokles v jasnosti hviezdy. Tento pokles môže byť detekovaný veľmi presnými prístrojmi teleskopu Kepler.

2. Princíp tranzitnej metódy

Teleskop Kepler je vybavený veľmi presným fotometrom, ktorý sleduje viac než 150 000 hviezd v oblasti oblohy s rozlíšením približne 1 ppm (časť na milión). Keď planéta prechádza pred hviezdou, fotometer zaznamenáva malé zmeny v jasnosti hviezdy. Tieto zmeny môžu byť veľmi malé, ale aj malé zmeny môžu naznačovať prítomnosť planéty.

3. Pracovné prostredie a umiestnenie

Teleskop Kepler je umiestnený v priestore, mimo atmosféry Zeme, čo umožňuje jeho vysoko citlivým prístrojom presne merať svetlo bez rušenia atmosférou. Je umiestnený na heliocentrickej dráhe, ktorá je na obežnej dráhe okolo Slnka, čo zabezpečuje stabilitu a dlhodobé sledovanie vybraných hviezdnych polí.

4. Získané údaje a analýza

Kepler neustále monitoruje hviezdy a zhromažďuje údaje o ich jasnosti. Tieto údaje sú následne analyzované na Zemi pomocou rôznych algoritmov a vedeckých nástrojov. Analýza týchto údajov môže odhaliť prítomnosť planét a tiež odhadnúť ich veľkosť, orbitálnu dráhu a ďalšie vlastnosti.

5. Objavy a význam

Teleskop Kepler objavil množstvo exoplanét, vrátane mnohých, ktoré sú podobné Zemi. Tieto objavy poskytli cenné informácie o rôznych typoch planét a ich obývateľných zónach. Významné objavy zahŕňajú nájdenie planét v tzv. "zlatej oblasti" – oblasti, kde podmienky môžu byť vhodné na existenciu tekutej vody.

6. Úspechy a prínosy

Keplerova misia priniesla množstvo významných výsledkov v oblasti astrofyziky. Mnohé objavené exoplanéty sú podobné našej Zemi, čo zvyšuje naše porozumenie o možnej existencii života na iných planétach. Teleskop Kepler tiež prispel k rozvoju nových technológií a metodík v oblasti astronómie a astrofyziky.

7. Budúcnosť a nasledovníci

Po ukončení hlavnej misie teleskopu Kepler, jeho dáta pokračujú v poskytovaní nových objavov. Teleskop TESS (Transiting Exoplanet Survey Satellite) a ďalšie budúce misie, ako James Webb Space Telescope, sa snažia pokračovať v objavovaní exoplanét a rozšíriť naše porozumenie vesmíru.

Tabuľka: Hlavné objavy teleskopu Kepler

ObjektTypOrbitálny časVeľkosťPoznámky
Kepler-22bExoplanéta290 dní2x ZemV "zlatej oblasti"
Kepler-186fExoplanéta130 dní1,2x ZemV obývateľnej zóne
Kepler-452bExoplanéta385 dní1,6x ZemPodobná k Zemi

Teleskop Kepler zohral kľúčovú úlohu v modernom výskume exoplanét a jeho dáta sú neoceniteľné pre budúci výskum v oblasti astronómie.

Populárne komentáre
    Zatiaľ žiadne komentáre
Komentáre

0