Americký zahraničný dlh: Časovaná bomba alebo kontrolovaná záležitosť?

Prekvapujúce odhalenie na stole americkej vlády nebolo pre každého také šokujúce, ako by ste si mohli myslieť. Všetko sa to začalo jedného slnečného dňa vo Washingtone, keď sa správa o rekordnom americkom zahraničnom dlhu dostala do médií. Zdanlivo nepretržitý rast dlhu, ktorý v tej chvíli prekročil astronomických 32 biliónov dolárov, sa začal dotýkať každého aspektu americkej ekonomiky. Pre niektorých to bol signál na paniku, pre iných iba nevyhnutná súčasť komplexného ekonomického systému, ktorý sa ešte stále učíme plne chápať.

Pri pohľade späť, dlh nevznikol naraz, ale postupne narastal v priebehu rokov a desaťročí. Spojené štáty začali hromadiť dlh ešte počas studenej vojny, keď financovanie obrannej politiky a sociálnych programov viedlo k zvyšovaniu rozpočtového deficitu. Už vtedy sa zdalo, že národ sa ocitol na hrbolatej ceste. Keď sa k tomu pridali vojny v Iraku a Afganistane, spolu s finančnou krízou v roku 2008, stalo sa z toho nevyhnutné pokračovanie.

Zaujímavosťou však je, že aj keď americký dlh rastie, svetové trhy zostávajú voči tomuto fenoménu relatívne pokojné. Čo je ešte zarážajúcejšie, dopyt po amerických dlhopisoch, hlavnom nástroji, prostredníctvom ktorého USA financujú svoj dlh, neustáva. Aké je teda tajomstvo tohto zdánlivo neudržateľného systému?

Odpoveď, ako sa ukazuje, spočíva v sile amerického dolára. Dolár, ktorý slúži ako svetová rezervná mena, poskytuje Spojeným štátom bezprecedentné výhody. Keď si krajiny ukladajú svoje devízové rezervy v dolároch, alebo keď obchodné transakcie na globálnom trhu prebiehajú v dolároch, dopyt po tejto mene zostáva vysoký. To umožňuje USA požičať si viac peňazí, než by to bolo inak možné pre iné krajiny.

Ale čo bude ďalej? Môže USA neustále zvyšovať svoj dlh bez následkov?

Niektorí ekonómovia varujú, že ak sa niečo radikálne nezmení, Spojené štáty budú musieť čeliť vážnym následkom. Inflačné tlaky, zvyšovanie úrokových sadzieb a strata dôvery v dolár ako svetovú menu sú len niektoré z hrozieb, ktoré číhajú na obzore. V roku 2023 začali ratingové agentúry ako Fitch znižovať hodnotenie amerického dlhu, čo bol varovný signál pre investorov a vládu, že dôvera v americkú ekonomiku sa môže začať vytrácať.

Na druhej strane, existuje aj optimistickejší scenár. Spojené štáty sú v pozícii, kde si môžu dovoliť viesť svet v technologickom vývoji, inováciách a obrane. Tieto faktory môžu udržať ekonomický rast na takej úrovni, že sa dlh bude javiť ako zvládnuteľný, hoci na papieri vyzerá obrovský.

Niektorí odborníci tvrdia, že dlh nie je sám o sebe problémom, ak je dlh použiteľný produktívne, na investície do infraštruktúry, vzdelania a výskumu. Spojené štáty majú aj jedinečnú schopnosť zvyšovať dane a zavádzať fiškálne reformy, ktoré by mohli zmierniť dlhodobé riziká.

Prečo je teda otázka zahraničného dlhu USA taká naliehavá teraz? Pretože svet sa mení. S nárastom multipolárneho sveta, kde Čína, Rusko a ďalšie krajiny začínajú byť dôležitejšími hráčmi, sa dolár môže začať strácať zo svojej dominantnej pozície. Keď sa pozrieme na iniciatívy ako BRICS alebo rôzne digitálne meny, môžeme vidieť, že svet sa postupne diverzifikuje.

V takomto scenári by Spojené štáty museli byť pripravené čeliť novej realite. Zvyšovanie zahraničného dlhu bez konkrétnych plánov na jeho zníženie by sa mohlo stať väčším problémom, než sa momentálne zdá.

Ako sa teda Spojené štáty môžu dostať z tejto situácie? Existuje niekoľko možných ciest. Jednou z nich je zníženie vládnych výdavkov, najmä v oblasti obrany a sociálnych programov, čo však politicky nemusí byť ľahko prijateľné. Ďalšou možnosťou je zvýšenie daní, čo by však mohlo spomaliť ekonomický rast. Niektorí navrhujú kombináciu oboch prístupov s tým, že dôraz by sa mal klásť na efektívnejšie riadenie verejných financií.

Záverom možno povedať, že zahraničný dlh Spojených štátov je jedným z najkomplexnejších a najdôležitejších ekonomických problémov súčasnosti. Je to dynamická záležitosť, ktorá bude závisieť nielen od rozhodnutí samotných USA, ale aj od reakcií globálnych finančných trhov a svetovej politickej situácie. Či už sa dlh stane neudržateľnou záležitosťou, alebo bude naďalej kontrolovaný, budeme sledovať v nasledujúcich rokoch.

Populárne komentáre
    Zatiaľ žiadne komentáre
Komentáre

0